sobota 28. listopadu 2009

Pandemrix --"česká" vakcína proti A H1N1

Pandemrix je vakcína určená pro použití proti H1N1 pandemické chřipce, zejména pandemii prasečí chřipky v roce 2009. Vakcína byla vyrobena firmou GlaxoSmithKline a registrována již v roce 2008.

Poslední tisková zpráva Evropské lékové agentury (dále jen Agentura) k vakcíně Pandemrix
[...]

Zkušební data v případě Focetrie a Pandemrixu indikují, že jediná dávka vakcíny je schopna vyvolat takovou odpověď imunitního systému, která může být u některých věkových skupin dostatečná v ochraně proti pandemické chřipce. U obou vakcín bude stačit, když se použije jediná dávka u dospělých od 18 do 60 let věku a u adolescentů (ve věku od 9 let u Focetrie, a od 10 let u Pandemrixu). Pandemrix lze také podat v jediné dávce osobám starším 60 let. Pro určité skupiny jako jsou děti a osoby se slabší imunitou doporučujeme podávat 2 dávky, abychom zajistili patřičnou odpověď imunitního systému na vakcínu.

Další informace budou dostupné během následujících měsíců. Agentura také učinila závěr, že vakcíny Focetria a Pandemrix lze podávat s vakcínou na běžnou chřipku, pokud tato neobsahuje adjuvanty.

Agentura spolu s národními autoritami nadále pokračuje ve sledování bezpečnostního profilu pandemických vakcín. V rámci právě probíhajících očkovacích kampaní v zemích EU bylo pročkováno okolo 5 milionů občanů. Doposud byly reportovány slabé nežádoucí účinky jako horečka, nevolnost, bolesti hlavy, alergické reakce a podráždění v místě vpichu, což potvrzuje očekávanou bezpečnost všech vakcín. Současně byly zaznamenány pouze malé počty případů jako jsou Guillain-Barré syndrom a úmrtí plodu u pacientek dříve očkovaných pandemickou vakcínou. Agentura stále shromažďuje relevantní data, která vyhodnocuje v souvislosti s těmito nálezy. Nicméně na základě dostupných informací neexistují důkazy pro spojitost s aplikovanými vakcínami a popsanými případy.

Ačkoliv již desítky let existují podezření a důkazy, že thiomersal vyvolává postižení mozku včetně Guillain-Barré syndromu a dalších zdravotních komplikací, Agentura podle výše uvedeného stále nemá relevantní informace, aby prosadila taková opatření, která vyloučí rizika používání thiomersalu.

Tisková zpráva Agentury z 23. října 2009
[...]

Toto doporučení pochází z dat poskytnutých schvalovacímu orgánu vakcín: všechny tři vakcíny byly schváleny podle konceptu 'mock-up' vakcín, schváleny v předstihu před pandemií na základě dat jiného pandemického kmenu chřipkového viru (konkrétně H5N1, známého jako 'ptačí chřipka'). Tyto vakcíny byly schváleny jako dvojdávkové.

V září komise CHMP (Komise pro hodnocení humánních léčivých přípravků při Agentuře, dále jen Komise) potvrdila, že předběžná data naznačují, že pro dospělého člověka bude dostatečná jediná dávka.

Co se týče H1N1 vakcín, byla k dispozici pouze omezená data z klinických studií, takže Komise požadovala, aby výrobci dodali data ze svých právě probíhajících klinických zkoušek s H1N1 vakcínou jen co budou dostupná. Všichni tři výrobci nyní poskytli Komisi první výsledky svých klinických zkoušek na dospělých jedincích.

[...]

Obsah lahvičky
A/California/7/2009 (H1N1)v- varianta kmene (X-179A)
* připraveno ve vejcích
** haemagglutininum

Adjuvans AS03 obsahující skvalen (10,69 miligramu), DL-α-tokoferol (11,86 miligramu) a polysorbát 80 (4,86 miligramu).
Pomocné látky: Vakcína obsahuje 5 mikrogramů thiomersalu.

Seznam pomocných látek
Polysorbát 80
Oktoxinol 10
Thiomersal
Chlorid sodný (NaCl)
Hydrogenfosforečnan sodný (Na2HPO4)
Dihydrogenfosforečnan draselný (KH2PO4)
Chlorid draselný (KCl)
Chlorid hořečnatý (MgCl2)
Voda na injekci

Doporučené dávkování je založeno

  • na údajích o bezpečnosti a imunogenitě vycházející z podání vakcíny obsahující adjuvans AS03 a 3,75 μg HA odvozeného z kmene A/Vietnam/1194/2004 (H5N1) v den 0 a v den 21 dospělým, včetně seniorů, a po podání dávky pro dospělé anebo po podání poloviční dávky pro dospělé dětem ve věku 3–9 let v den 0 a den 21.

  • na velmi omezených údajích získaných tři týdny po podání jedné dávky vakcíny Pandemrix (H1N1) zdravým dospělým ve věku 18–60 let

Pandemrix: souhrnné informace
Tyto souhrnné informace zahrnují názory Komise přijaté 19. listopadu 2009. Úplné informace o léku tzv. EPAR budou aktualizovány jakmile vydá Evropská komise formální rozhodnutí o schválení, které je očekáváno velmi brzy.

[Projdete-li tiskové zprávy Agentury, zjistíte, že prohlášení o schválení rozhodnutí o autorizaci změn k výrobku Pandemrix Evropskou komisí již Agentura prezentuje více než 3 měsíce. Dle dostupných zdrojů stále nedošlo ke schválení rozhodnutí o autorizaci těchto změn Evropskou komisí, ačkoliv očkovací centra ČR postupují zjevně podle nových doporučení.]

Co je Pandemrix?
Pandemrix je vakcína podávaná injekční cestou. Obsahuje části chřipkového viru, které byly inaktivovány (usmrceny). Pandemrix obsahuje chřipkový kmen nazvaný A/California/7/2009 (H1N1) neboli kmen V (X-179A).

Jaké je použití vakcíny Pandemrix?
Pandemrix je vakcína, která má chránit proti "pandemické" chřipce. Měla by být použita pouze v rámci pandemie chřipky A H1N1, kterou WHO oficiálně vyhlásila dne 11. června 2009. Za pandemickou situaci je považován stav, kdy se objeví nový kmen chřipkového viru, který se může jevit jako snadno přenositelný z člověka na člověka, protože populace nemá proti viru vybudovanou ochranu. [Agentura opomíjí vrozenou schopnost imunitního systému a snaží se podsunout myšlenku, že bez prodělaného očkování je organismus nepřipraven na nové nemoci a tudíž bezbranný.] Pandemie může postihnout většinu zemí a regionů světa. Pandemrix je podáván podle oficiálních doporučení. Vakcínu lze obdržet pouze na lékařský předpis.

V jakém množství se má Pandemrix aplikovat?
Pandemrix je podáván v jedné dávce injekcí do ramenního svalu s tím, že druhou dávku je doporučeno podávat po uplynutí nejméně tří týdnů po očkování. [uvádí TZ Agentury z října 2009]

Druhá dávka musí být podána dětem ve věku od 6 měsíců do 9 let věku. [doplňuje Agentura ve své TZ z 19. listopadu 2009]

[Zrekapitulujme si dávkování. Zpráva z října hovoří o nutnosti 2 dávek bez ohledu na věk. Dle zprávy zveřejněné Agenturou 19. listopadu 2009 musí být podána druhá dávka dětem do 9 let věku. Zatímco nejnovější tisková zpráva Agentury z 20. listopadu uvádí, že "U obou vakcín bude stačit použití jediné dávky u adolescentů (ve věku od 9 let u Focetrie, a od 10 let u Pandemrixu)". Co je příčinou a podkladem tak častých změn v dávkování vakcíny Agentura neuvádí.]

Jak Pandemrix působí?
Pandemrix je vakcína. Vakcína pracuje na principu učení imunitního systému (přirozené ochrany těla), jak se bránit proti nemoci. Pandemrix obsahuje malé množství hemagglutininu (proteiny z povrchu) viru nazývaného A(H1N1)v, který způsobuje současnou pandemii. Vir je nejdříve inaktivován, aby nevyvolal onemocnění.

Jakmile osoba přijme vakcínu, imunitní systém rozpozná vir jako nepřítele a vytvoří proti němu protilátky. Imunitní systém pak bude schopen produkovat protilátky rychleji, bude-li znovu vystaven viru. [Jedná se čistě o proklamaci a veřejnosti nebyly publikovány důkazy.] To pomůže chránit před nemocí způsobenou virem.
Před použitím je vakcína vyrobena smícháním roztoku obsahujícího části viru s rozpouštědlem. Výsledná 'emulze' pak bude injektována. Rozpouštědlo obsahuje 'adjuvant' (součást obsahující olej) k vyvolání lepší imunitní odezvy.

Jak byl Pandemrix studován?
Pandemrix byl poprvé vyvinut jako ‘mock-up’ vakcína za použití chřipkového viru kmene H5N1 nazývaného A/Vietnam/1194/2004. Před pandemií společnost studovala schopnost této vakcíny zažehnout produkci protilátek jako reakci imunitního systému proti tomuto kmenu ptačí chřipky.

Po vypuknutí H1N1 pandemie výrobce nahradil virový kmen v Pandemrixu za H1N1 kmen způsobující pandemii a předložila data týkající se této změny Komisi.

Výrobce prezentoval výsledky 3 probíhajících studií:
  • studie 130 zdravých jedinců ve věku 18 až 60 let porovnávající schopností Pandemrix H1N1 (dvojdávkové) rozeběhnout imunitní odezvu vůči experimentální vakcíně obsahující 4x tolik virového materiálu bez použití adjuvantu;
  • studie porovnávající schopnost Pandemrixu podávané ve dvou dávkách vůči Pandemrixu podávané v jedině dávce rozeběhnout imunitní odezvu u 120 starších osob (nad 60 let);
  • studie zdravých dětí mezi 6 a 35 měsíci porovnávající účinnost Pandemrixu 'plné dávky' 0,5 ml vůči 'poloviční dávce' 0,25 ml.

Jaké přínosy Pandemrix ukázal během studií?
Mock-up vakcína ukázala schopnost vyvolat ochrannou úroveň protilátek nejméně u 70 procent lidí, u kterých se toto zkoumalo. V souladu s požadavky Komise tak bylo předvedeno, že vakcína přináší odpovídající úroveň ochrany. Komise CHMP byla rovněž spokojena s tím, že změna kmene za H1N1 kmen neměla vliv na charakteristiku vakcíny.

Ve všech třech probíhajících studiích Komise sledovala, jak první dávka vyvolává imunitu na uspokojující úroveň. Ve studii dospělých, u 61 participantů, kteří přijali Pandemrix H1N1, procento těch, kteří měli množství protilátek na úrovni dostatečné k neutralizaci viru H1N1 bylo 100 %. Ve studii starších osob bylo toto procento 87 % (založeno na datech o 120 subjektech) a ve studii dětí to bylo 100 % (založeno na datech prvních 51 dětí zahrnutých do studie).

[Udělejte si sami úsudek o objektivitě studií vakcín určených pro miliony, kterými neprošlo více než 300 testovaných subjektů. Zdá se, že nezávislá studie účinnosti vakcín neexistuje: agentura jen přejímá výsledky výrobce, aniž by zveřejnila kritéria.]

Jaké je riziko spojené s Pandemrixem?
Nejčastější vedlejší účinky Pandemrixu (sledované u více než 1 případu z 10) jsou bolesti hlavy, bolesti kloubů, bolesti svalů, reakce v místě vpichu (ztvrdnutí, opuchnutí, bolest a zarudnutí), horečka a únava. Pro všechny vedlejší účinky si přečtětě příbalový leták.

Pandemrix nemá být podávan osobám, které trpí anafylaktickou reakcí (závažné alergické reakce) vůči kterékoliv součásti vakcíny, jako vajíčka nebo kuřecí proteiny, protein vaječného bílku, formaldehyd, gentamicin-sulfát (antibiotikum) a kyselina deoxycholová. Nicméně může být vhodné dát vakcínu těmto pacientům během pandemie, pokud je k dispozici vybavení pro resuscitaci.

Proč byl Pandemrix schválen?
Komise rozhodla, že na základě získaných informací o mock-up vakcíně a informací poskytnutých se změnou kmene, přínosy vakcíny jsou větší než její rizika při prevenci chřipky v oficiálně vyhlášené H1N1 pandemické situaci. Výbor doporučil Pandemrix k autorizaci.

Pandemrix byl autorizován na základě 'mimořádných okolností'. To znamená, že nebylo možné získat všechny informace o pandemické vakcíně. Každoročně, Evropská léková agentura zhodnotí všechny nové informace, které budou dostupné a toto shrnutí bude aktualizováno, bude-li to nutné.

Jaké informace jsou u Pandemrixu ještě očekávány?
Výrobce vakcín Pandemrix bude shromažďovat informace o bezpečnosti a efektivitě vakcíny a předá tyto k posouzení Komisi.

Která kritéria byla vzata do úvahy při posouzení bezpečného použití Pandemrixu?
Výrobce bude shromažďovat informace o bezpečnosti vakcíny během používání. Zejména informace o vedlejších účincích a jejich dopadech na děti, starší osoby, těhotné ženy, pacienty s vážným onemocněním a osoby s narušeným imunitním systémem.

[Vakcína proti kmenu A H1N1 nebyla zjevně dostatečně testována. Agentura samotná nemá informace o bezpečnosti vakcíny a jejích vedlejších účincích. Při schvalování se vycházelo z bezpečnostních profilů vakcíny určené proti A H5N1 a posuzovala se účinnost na základě sledování hodnot protilátek, které vykázal výrobce.

Na závěr informací o vakcíně Pandemrix Agentura uvádí, že Evropská komise vydala rozhodnutí o registraci H5N1 mock up vakcíny Pandemrix pro země EU společnosti GlaxoSmithKline Biologicals s. a již 20 května 2008, tedy ještě před vyhlášením pandemie H1N1. K registraci vakcín A H1N1 došlo 29. září 2009, kdy již řada zemí EU měla podepsanou smlouvu o nákupu vakcín. MZ ČR se při nákupu vakcíny Pandemrix A H1N1 odvolalo na registraci udělenou vakcínám A H5N1 vydanou EMEA a schválenou EK.]

Závěr:
Evropská léková agentura stále vystupuje jako tiskový mluvčí a hlavní obhájce výrobců vakcín. Tiskové zprávy nelze považovat za objektivní, při svých tvrzeních se opírají pouze o data výrobce. Jedním z úkolů Komise CHMP je, že může vydat, je-li to nezbytné, doporučení Evropské komisi týkající se změn registrace nebo pozastavení/stažení přípravku z trhu. Dle dostupných zdrojů EK stále nevydala formální rozhodnutí o přijetí změn registrace u vakcíny Pandemrix.

Vakcína Pandemrix obsahuje thiomersal, tolik problematickou sloučeninu rtuti a benzenu, dále adjuvant AS03 obsahující skvalen a polysorbát 80. Toxikologické informace uvádějí o vnějším působení rtuti na člověka, že "Sloučeniny rtuti poškozují nervový systém, játra, ledviny, snadno pronikají i do plodu v těle matky. Toxické vlastnosti Hg jsou odvislé od způsobu aplikace a od chemického složení sloučeniny. Elementární rtuť se vstřebává převážně plícemi, méně kůží a prakticky vůbec přes zažívací trakt. Akutní intoxikace (např. inhalace pár rtuti) je provázena pálením v ústech, sliněním, bolestmi břicha, krvavými průjmy, zduřením slinné žlázy a zánětem dutiny ústní (stomatis merkuralis) a vypadáváním zubů, kolem zubních krčků se tvoří šedivý lem (HgS). Úmrtí nastává za velikého utrpení kolapsem ledvin...", více odkaz.

Formaldehyd je karcinogenní látka zakázáná pro použití v potravinách. Používá se ve vakcínách k usmrcování virů a v případě vakcíny Pandemrix je stopové množství spolu s virem injektováno do krve očkovaného.

Polysorbát 80 je rovněž problematickou přídatnou látkou, způsobuje alergie a může vyvolat anafylaktický šok.

Octoxynol 10 je emulgátor, který může narušit metabolismus, poškozuje membrány a trvale narušuje funkci buněk. Tento detergent se používá při výrobě vakcín, zůstává ve vakcíně a po očkování dochází ke kontaminaci buněk očkovaného.

Dle wikipedie došlo k přehodnocení účinnosti složky inaktivovaného viru. Zatímco byly v roce 2009 vyvíjeny další vakcíny H1N1, předkládá se, že použití speciálního imunologického adjuvantu znásobí odezvu imunitního systému, v důsledku čehož je potřeba pouhá 1/4 inaktivovaného viru.

Skvalen, který je použit jako součást imunologického adjuvantu AS03, je také známý jako antioxidant používaný hojně v potravinových doplňcích; všechny vyšší organismy vč. lidí obsahují a produkují skvalen coby součást metabolismu. Na druhou stranu, v případě injekce skvalenu považuje imunitní systém skvalen za nežádoucí element, který se snaží zneškodnit a dojde k zesílení obranné odezvy. Podle některých tvrzení dochází k tvorbě protilátek proti skvalenu a může nastat, že imunitní systém pak zneškodňuje i přirozený skvalen, který tělo samo vyrábí. Skvalen je spojován s řadou velmi závažných onemocnění souhrnně označovaných jako syndrom vojáků z Perského zálivu.

Výzkumy (např. 1, 2 na zvířatech dokazují, že injektování olejových adjuvantů (skvalen) vyvolává revmatickou artritidu. Současně se vyvíjejí vakcíny proti revmatické artritidě. Více o účincích skvalenu v očkovací látce, která byla použita u vojáků v Perském zalivu, se můžete také dočíst zde.

Součástí registrace vakcíny u Agentury byl požadavek na provedení studií, jejichž výsledky budou tvořit základ průběžného přehodnocení poměru prospěchu a rizika u vakcíny Pandemrix. Studie byly zahájeny v listopadu a mají trvat až do července 2010. Je tedy zjevné, že dosud neproběhly dlouhodobé testy zkoumající zejména dopady nežádoucích účinků vakcíny.

Schvalovací orgán akredituje použití vakcín se shrnutím, že přínosy překračují rizika. Vzhledem k tomu, že účinnost ochrany vakcíny před chřipkou A H1N1 nebyla zkoumána, nabízí se otázka, jak se dá k takovému závěru nezaujatě dojít.

"Koktejl vitamínů" Pandemrix lze považovat za pandořinu skříňku moderní farmakologie. Lze jen doufat, že účinky vakcíny nezpůsobí více závažných onemocnění než bude počet nemocných chřipkou.

středa 25. listopadu 2009

Otazník nad bezpečností vakcíny Pandemrix

20. listopadu 2009 se na Internetu objevují informace o tom, že v Kanadě je stahována šarže vakcíny Arepanrix, u které jsou reportovány závažné potíže očkovaných. Dne 24. listopadu 2009 informaci přinášejí i česká "investigativní" média, načež se k případu vyjadřují i naše příslušné instituce s cílem uklidnit veřejnost.

Pozn.: zvýraznění v citovaných článcích je provedeno mnou, [text] případně dopsán.
Vakcína proti prasečí chřipce způsobila v Kanadě vážné alergické reakce iDnes 24. listopad 2009, podle Reuters

Jedna série vakcíny proti prasečí chřipce způsobila v Kanadě u některých očkovaných vážné alergické reakce. Podle agentury AFP úřady stáhly šarži vakcín farmaceutického koncernu GlaxoSmithKline. Do Evropy se nedodává.

Tento druh vakcíny se do Evropy nedodává, v zemi tedy stejné potíže nehrozí. "Firma GlaxoSmithKline vyrábí vakcínu pro Česko v Drážďanech," řekl hlavní hygienik Michael Vít.

"Informace z Kanady prověřujeme. Očkovací strategie v Česku se nemění, vakcinace bude pokračovat," zdůraznil první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.


[...]

"Šest alergických reakcí z takhle velké série je vyšší procento než bývá obvyklé," uvedla mluvčí Agentury pro veřejné zdraví. Obyčejně se objeví maximálně jedna vážná alergická reakce na 100 tisíc dávek. "Všech šest Kanaďanů se už uzdravilo," dodala.

Jestliže hlavní úřad v Kanadě připouští vážné reakce, je na místě klást si otázku, jaké je skutečné číslo postižených. Je známé tajemství, že do oficiálních údajů se dostává pouhý zlomek případů, oficiální orgány skutečnost zastírají manipulacemi statistik a skrýváním skutečnosti.

Nepouštějme se však do spekulací a pojďme k další zprávě, ve která nás orgán nejpovolanější -- SÚKL, tj. Státní úřad pro kontrolu léčiv -- ujišťuje, že není důvod ke znepokojení:
Reakce SÚKL na článek ČTK, 24. listopad 2009

Dne 24. listopadu 2009 byla agenturou ČTK zveřejněna informace s názvem "Vakcína proti H1N1 v Kanadě často vyvolává vážné alergické reakce". SÚKL tímto informuje o stavu v České republice.

Zpráva informuje o vážných alergických reakcích pandemické vakcíny společnosti GlaxoSmithKline v Kanadě.

V Kanadě je registrována pandemická vakcína Arepanrix, která je určena pouze pro trh severní Ameriky. Nejedná se tedy o vakcínu, která je v současné chvíli distribuována v České republice.

Bezpečnost pandemické vakcíny Pandemrix, která je registrována pro všechny státy EU, je pravidelně sledována a vyhodnocována. V současné chvíli nejsou známy žádné skutečnosti, které by vedly k omezení nebo stažení této vakcíny.


Tiskové a informační oddělení SÚKL
24.11.2009

Čímž jsme se přiblížili k jádru příspěvku. Pro naše občany byla nakoupena vakcína Pandemrix, zatímco v Kanadě se používá Arepanrix, jde tedy o odlišnou vakcínu, ujišťuje SÚKL. K dispozici máme údaje o složení obou odlišných produktů, pojďme je porovnat:
Příbalový leták Pandemrix, Informační leták k produktu Arepanrix

PandemrixArepanrix
inaktivovaný virus chřipky A/California/7/2009 (H1N1)v-like strain (X-179A)
3,75 mikrogramů na 0,5 ml (pěstován na vajíčkách)
inaktivovaný virus chřipky A/California/7/2009 (H1N1)v-like strain (X-179A)
3,75 mikrogramů na 0,5 ml (pěstován na vajíčkách)
adjuvant AS03, obsahuje
  • skvalen (10,69 miligramů)
  • DL-α-tokoferol (11,86 miligramů)
  • polysorbát 80 (4,86 miligramů)
adjuvant AS03, obsahuje
  • skvalen (10,69 miligramů)
  • DL-α-tokoferol (11,86 miligramů)
  • polysorbát 80 (4,86 miligramů)
pomocné látky:
thiomersal, polysorbát 80, octoxynol 10, chlorid sodný, hydrogenfosforečnan sodný, dihydrogenfosforečnan draselný, chlorid draselný, voda pro injektování

thiomersal 5 mikrogramů na 0,5 ml, chlorid sodný, hydrogenfosforečnan sodný, dihydrogenfosforečnan draselný, chlorid draselný, chlorid hořečnatý, voda pro injektování
Jedno balení se skláda z:
50 lahviček 2,5ml antigenu pro 10 dávek +
25 lahviček 2,5ml adjuvantu pro 10 dávek
Jedno balení se skláda z:
50 lahviček 2,5ml antigenu pro 10 dávek +
25 lahviček 2,5ml adjuvantu pro 10 dávek

[Jde opravdu o odlišné vakcíny?]

Shrnutí:
  1. Zprávy z Kanady přinášejí informace o vážných nežádoucích účincích vakcíny Arepanrix, pro které se stahoval zbytek celé šarže (údajně 170 tis. dávek).
  2. Naše orgány spěchají s ubezpečením, že jde o odlišnou vakcínu oproti vakcíně Pandemrix a očkování bude pokračovat dle plánu. Pandemrix schálila evropská léková agentura EMEA na základě 'mimořádných okolností' pandemické situace a ministerstvo zdravotnictví České republiky ji zakoupilo k očkování vybrané části populace.
  3. Ohledáním příbalového letáku "kontroverzní kanadské" a "naší" vakcíny se nabízí otázka, zda nejde o totožný produkt (viz tabulku výše).

Závěr: jsou orgány schvalující léčiva (EMEA, SÚKL, hlavní hygienik) dostatečně důvěryhodnými autoritami?

pondělí 16. listopadu 2009

Vymýcení neštovic navzdory očkování

Není sporu o tom, že za vymýcení neštovic vděčíme očkování. Přesněji, toto tvrzení jsme jakožto široká veřejnost jednoduše pojali za své. Edward Jenner je považován za zakladatele vakcinace proti neštovicím, potažmo za zakladatele vakcinace:

Jeho očkování se za 200 let příliš nezměnilo. Na počátku použil infekci kravských neštovic, kterou přenášel na lidi; z hnisu jejich puchýřů po vakcinaci se sbírala očkovací látka pro další očkovance. Z obav před šířením dalších nemocí (syfilis) se však už později neštovice pěstovaly zejména na tkáních živých telat nebo jiných zvířat.

Později se přemýšlelo, jak celý postup vylepšit do té míry, aby se dala očkovací látka vyrábět průmyslově: k hnisu s infekcí se začaly přidávat sterilizanty/konzervanty, např. glycerol.

Zavádění povinného očkování a zpřísňování zákonů přinášelo do příslušných zemí epidemie doposud nevídaných rozměrů. Lidé očkování odmítali podstupovat, takže úřady očkovaly vysloveně násilím, jinde odpůrci dostávali pokuty, které je ruinovaly natolik, že přicházeli i o dům. Další byli uvězněni, atd. Vojáci, kteří se snažili vyhnout očkování, dostávali trest desítek let těžkých nucených prací. Postupně se ve všech zemích, kde bylo povinné očkování proti neštovicím zavedeno, pro odpor veřejnosti rušilo, načež ubývalo nakažených a mrtvých. Přesto je vymýcení neštovic očkováním oslavováno jako triumf lékařské vědy a na tomto chatrném základu stojí očkování proti ostatním nemocem.

Fotografie 2měsíčního chlapce z Anglie pořízená po smrti způsobené očkováním ve 36 dnech. Jde o závažnou a častou formu fatální vakcinace. Podle dr. Higginse http://www.whale.to/vaccine/higgins_b.html
Fotografie 2měsíčního chlapce z Anglie pořízená po smrti způsobené očkováním ve 36 dnech. Jde o závažnou a častou formu fatální vakcinace. Podle dr. Higginse

Pozn.: zvýraznění v citovaných článcích je provedeno mnou, [text] případně dopsán.
Vakcína proti neštovicím podle Wikipedie

Vakcína proti neštovicím je první vyvinutá vakcína. Proces vakcinace byl objeven v roce 1796 Edwardem Jennerem, který postupoval podle poznatku, že dojičky, které se nakazily kravskými neštovicemi, již nedostávají [(pravé)] neštovice. Před rozšířením vakcinace byla úmrtnost na neštovice vysoká, až 35 %.

[...]

Prvotní vakcinace

[...] Proces vakcinace běžel v celé Evropě a ve Spojených státech; úmrtnost byla blízko nule a vakcinace skončila ve Velké Británii r. 1974. Typická úmrtnost v té době byla 1:1 mil., takže očkování proti neštovicím s vaccinií byl nejnebezpečnější vakcinační program. Díky objevu vakcíny proti neštovicím byla nemoc oficiálně vymýcena v r. 1979. ["Oficiální" propagovaná verze dává k dobru vymýcení neštovic programu očkování a zároveň připouští úmrtí způsobena vakcínami]

Expedice Balmise a jeho spolupracovníků

Expedice (1803) přinesla vakcínu do Španělské Ameriky, Filipín a Číny z pověření Španělské koruny.

[...]

Vakcinace po vymýcení
Vakcína obsahuje vir, který způsobuje podobné onemocnění s lehčím průběhem: kravské neštovice. Vir je pojmenován vaccinia z latinského vacca, což znamená kráva. Očkovací látka obsahuje živý vir, což zvyšuje účinnost, ale bohužel způsobuje závažné komplikace lidem s poškozeným imunitním systémem a zatím -- doposud -- není považována za bezpečnou pro těhotné ženy. Malé, ale pořád významné procento zdravých jedinců rovněž trpí vedlejšími účinky, které v ojedinělých případech vedou k trvalému neurologickému postižení. [...]

Vakcína způsobuje komplikace lidem, kteří se pohybují okolo očkovaných. [...] Nakažení může způsobit postižení kůže, plicní onemocnění a zřídka neurologické onemocnění.

[... převedeno do srozumitelné řeči: v programu, jenž "vymýtil" neštovice, se nepokračuje]

Vaccinia podle Wikipedie

[...] Vir vaccinia je dobře znám pro svou úlohu ve vakcíně, která vymýtila neštovice, čímž se stala první nemocí, kterou věda úspěšně vymýtila. Toto úsilí bylo vynaloženo Světovou zdravotnickou organizací jako Program vymýcení neštovic. [...]

Původ
Vir Vaccinia je blízkým příbuzným, který způsobuje kravské neštovice; historicky byly oba často považovany za jediný (totožný). Přesný původ není znám, ví se tolik, že byl opakovaně kultivován a přenášen mezi laboratořemi mnoho desetiletí. Základní poznatek je, že vir vaccinia, vir kravských neštovic i vir variola (pravých neštovic) mají společného předka. Objevuje se také spekulace, že vir vaccinia byl původně izolován z koně.

[...]

Historie
Původní vakcína proti neštovicím a původ myšlenky očkování byly "kravské neštovice" (odtud latinský název "variolae vaccinae"), jak popsal Edward Jenner v r. 1796. Výraz propůjčil jméno celé myšlence vakcinace. Jakmile se zjistilo, že vir používaný pro očkování nebyl totožný s virem kravských neštovic, zůstalo viru používanému ve vakcíně jméno vaccinia. [...]

Případ proti očkování, Maurice Beddow Bayly, MRCS, LRCP, 1936

[... očkování proti neštovicím v Anglii a Walesu:]

Očkování se stalo povinným v r. 1853 [přesto epidemie 1857-9 zabila 14 244 lidí, druhá epidemie 1863-5 vzala 20 059 životů] a 1871-2, podle Sira Johna Simona, tehdy lékařského úředníka státní rady: 97,5 procent lidí od 2 do 50 let mělo neštovice nebo bylo očkováno. Přesto jen v těchto dvou letech byla hrozivá epidemie neštovic, že 42 084 lidí v Anglii a Walesu z neštovic umřelo.

Od té doby roční poměr očkovaných k narozeným klesal, také díky zákonu z roku 1898, který umožňoval výjimku z důvodu svědomí. Roční úmrtí na neštovice mizelo krok po kroku s tímto poklesem´v proočkovanosti
, jak ukazuje následující tabulka:

ObdobíPoměrná úmrtí neštovice věk 1-5 let
na milión obyvatel
Poměr očkovaných/narozených
%
1861-187047468,2
1891-19002040,5
1920-19250,5128,4

Dr. Louis Parkes, předseda rady Královského zdravotnického institutu, v r. 1922 prohlásil:

"Naše osvobození od neštovic nelze přičítat vakcinaci, ale z velké části za něj vděčíme preventivním opatřením v přístavech, izolování případů v nemocnicích a v krocích, které přinášejí kontrolu nad osobami, které byly vystaveny infekci."

V r. 1875 vstoupila v platnost reforma "Public Health Act" týkající se hygieny a hlavní hygienik Chadwick sesbíral důkazy ze všech orgánů, které jednaly v souladu s nařízeními, aby mohl učinit závěr, že všechny nakažlivé nemoci vznikají v souvislosti se špatnou hygienou a jsou tak její odplatou."

Velmi dobrým příkladem převahy reformy nad vakcinacemi je město Leicester; během nekolika let před epidemii 1871-2, kdy město přišlo o 346 životů (více, než umřelo za celých 20 předchozích let), 90 procent nově narozených bylo očkováno. To obyvatelům města otevřelo oči a od té doby poměr očkovaných rapidně klesal až do r. 1934, kdy byl jen 2,9 procent u nově narozených.

Tehdy Dr. Killick Millard, sám zastánce vakcinace, uvedl ve své Zprávě z r. 1934: "Leicester, který je v podstatě zbaven vakcinace novorozenců, vytvořil 'kontrolní experiment' vůči zbytku země. Myslím, že je třeba připustit, že prošel testem úspěšně. V průběhu 50 let (1885-1934), kdy bylo od povinného očkování novorozenců upuštěno, měli pouze 53 úmrtí z neštovic a v posledních 30 letech (1905-1934) zde byla pouze 2 úmrtí.
V posledních 50 letech byla proočkovanost dětí 8,5 a v posledních 10 letech se snížila na 4,6 %." Dr. Millard dále ve Zprávě z r. 1926 tvrdí, že další nevakcinovaná města vykazují obdobné výsledky, přičemž závažná propuknutí neštovic nastala v městech jako Sheffield, která spoléhala na vakcinaci a opomíjela hygienu. [...]

Očkování -- skrývané skutečnosti, Ian Sinclair (1992)

O autorovi: Poté, co byl jeho syn hospitalizován krátce po prvním očkování v r. 1985, Ian Sinclair strávil 6 následujících let výzkumem očkování a odkryl ohromná množství vědeckých a lékařských důkazů zřetelně dokazujících, že vakcíny nemají roli v ústupu infekčních onemocnění, nejsou ani účinné, ani bezpečné.

V Německu v letech 1870-1871 více než 1 mil. lidí mělo neštovice a 120 tisíc z nich umřelo. 96 procent bylo očkovaných. [...]

Před převzetím správy Filipín Spojenými státy v r. 1905, úmrtnost na neštovice byla okolo 10 %. V roce 1905 po uvedení systematického vakcinačního programu vnuceného Spojenými státy nastala epidemie, kdy úmrtnost byla mezi 25 a 50 % v různých částech soustroví. 1918-1919 s více než 95 % populace očkované vznikla nejhorší epidemie v historii s úmrtností 65 %. Nejvyšší úmrtnost byla v hlavním městě Manile, tj. v nejdůkladněji proočkované oblasti. Nejmenší procento bylo na Mindanau, tj. v nejméně očkované oblasti, s ohledem na výjimky skrze víru. Dr. V. de Jesus, ředitel Úřadu pro zdraví sdělil, že epidemie 1918-1919 vedla k 60 855 úmrtím. [zavedení očkování zvýšilo úmrtnost z 10 na 65 procent ...]

V Japonsku v r. 1885, 13 let poté, co bylo uvedeno povinné očkování v r. 1872, vstoupil v platnost zákon požadující revakcinaci každých 7 let. Mezi roky 1886 a 1892 bylo v Japonsku zaznamenáno více než 25 mil. revakcinací. Nicméně během tohoto období Japonsko mělo 156 175 případů neštovic s 38 979 úmrtími, což představuje úmrtnost 25 procent. V r. 1896 japonský parlament vydal další akt požadující, aby každý obyvatel byl revakcinován každých 5 let. Mezi lety 1889 a 1908 bylo 176 611 onemocnění neštovic s 47 919 mrtvými -- úmrtnost 30 procent. Úmrtnost převyšuje statistiky oproti před-vakcinační době, kdy nikdo nebyl očkován.

Stojí za to poznamenat, že Austrálie ve stejné době, jedna z nejméně očkovaných zemí na světě proti neštovicím, měla pouze 3 případy za 15 let, v porovnání s Japonskem s 165 775 případy a 28 979 mrtvými během pouhých 6 let povinného očkování a přeočkování.

V článku "Vakcinace v Itálii", který se objevil v časopise New York Medical Journal, červenec 1899, profesor Charles Rauta, Univerzite v Perguii, Itálie, píše: "Itálie je jedna z nejlépe proočkovaných zemí na světě, ne-li vůbec nejlepší. 20 let do roku 1885 byl náš národ očkován na úroveň 98,5 %. Přesto epidemie neštovic, kterou jsme viděli, byla natolik úděsná, že se jí nic nevyrovná z doby, kdy očkování nebylo uvedeno. V roce 1887 jsme měli 16 249 mrtvých z neštovic; v roce 1888 jsme měli 18 110, a v roce 1889 131 413."

[...]

Je několik způsobů jak mohou být statistiky manipulovány nebo falšovány za účelem vyvolat dojem, že vakcíny fungují. Běžná a často používaná technika je re-diagnóza. Znamená tolik, že má-li pacient charakteristické příznaky nemoci, ale je proti ní očkován, doktor diagnostikuje jinou nemoc. Národní antivakcinační liga v Británii poskytla dostatek důkazů tohoto druhu ve své literatuře. Např. dětské neštovice nejsou podle lékařských odborníků fatální onemocnění. Přesto, "Ve třiceti letech až do r. 1934, 3 112 lidí má uvedeno plané neštovice jako příčinu smrti v Anglii a Walesu." Pravda je, že tito lidé ve skutečnosti zemřeli na (pravé) neštovice, proti kterým byli dříve očkováni. S ohledem na statut vakcín byla jejich úmrtí přičteny planým neštovicím. [...]

George Bernard Shaw, proslulý básník a také horlivý propagátor zdravého žití jednou poznamenal: "V průběhu poslední významné epidemie na přelomu století jsem byl členem zdravotního výboru v Londýnském obvodu a naučil jsem se, jak je kredit vakcinace udržován statistikami: všechny přeočkované případy neštovic se diagnostikují jako ekzém, varioloid nebo cokoliv -- vyjma neštovic."

Očkování proti neštovicím

[...]

Pak, stejně jako dnes, bohatí diktovali veřejnou politiku spíš, než by veřejnost vyjadřovala potřebu nebo přání diktovat veřejnou politiku. Jedině touto cestou Jenner [autor vakcíny] získal přijetí -- strašením bohatých lidí. Pak šel experimentovat na chudých. Jenner zanechal bezútěšnou stopu kudy prošel. V roce 1840, mnoho jeho barbarských praktik bylo zakázáno v mnoha zemích, aby se povolily později zpět jen pro zisk na konci 19. století.

Zrození zisku
S povinným očkováním přichází povinný zisk. Jenner dal lékařskému průmyslu to co potřeboval, aby se stal vzkvétajícím obchodem. Vakcína proti neštovicím umožnila průmyslu získat obojek nad populací prostřednictvím mandátu od úřadů a děsící taktiku "pokud nebudete očkovat, vaše dítě dostane neštovice a zemře!" Kteří rodiče by chtěli, aby se to stalo? Tím, že si hráli s hysterií mas, lékařská komunita (financovaná výrobcemi léků) byla schopna donutit generaci za generací k vakcinaci.

[...]

Shrnutí:
  1. Byli a jsme učeni tomu, že neštovice byly vymýceny očkováním, tento názor je proto všeobecně předjímán.
  2. Na očkování proti neštovicím stojí celý očkovací průmysl, neboť z něj učení vychází.
  3. Historické zdroje dokládají, že právě tam, kde se zavedlo (povinné) očkování proti neštovicím, se rozmohly epidemie rozměrů dříve nevídaných, platí i pro úmrtnost.
  4. V Anglii v oblasti města Leicester, kde se na rozdíl od zbytku země pod tlakem veřejnosti neočkovalo, měli při epidemiích zdaleka méně nemocných i výrazně nižší úmrtnost. Obdobné zkušenosti pocházejí i z jiných měst, kde se neočkovalo.
  5. Odpor veřejnosti postupně v jednotlivých zemích vynutil zrušení povinného očkování. Od té doby neštovice začaly ustupovat.
  6. Úřady poté propagovaly před veřejností očkování pomocí vzdělávání, strašení a nátlaku.
  7. Za skutečný důvod ústupu neštovic (a jiných infekčních nemocí) jsou uváděny pokroky v hygieně, dostatek jídla, ap.